Gator Relays Was A Huge Success

Gator Relays Was A Huge Success

Boys Results:

The Ware Co. Boys Track team finished 3rd out of 16 teams at the 7th Annual Swamp Relays, and were the top AAAAA finisher. Many of the athletes set personal bests today. Outstanding performances for the Gators were as follows:

5th place:
Hudson Spurlock 300m hurdles and Pole Vault
Tre Cobb Shot Put

4th place:
Alyx Sayles 200m
Sharon Cobb 300m hurdles

3rd Place:
4x200m relay team of Sayles, Cross, Chatman, John Jones

2nd Place:
Matthew Hamilton 800m
Austin Sweat Pole Vault
Logan Millard 3200m
4x400m relay team of Cobb, Spurlock, Bellamy, Hamilton 
Jordan Howell Discus

1st Place:
Tre Cobb Discus

Top point scorers for the Gators were Tre Cobb, Matthew Hamilton, Hudson Spurlock, and Alyx Sayles. This was another great team effort that gives the boys some momentum going into Ware County's second home meet this Thursday in the Swamp. 

 

 

 

 

 

Girls Results:

The Lady Gators finished 3rd in the 7th Annual Swamp Relays. "Several of our young athletes improved their times," said Coach Alesia Gibson. "As a coach, I am always stressing to these young ladies about making improvement in each meet." The High School Track Coaches would like to thank the coaches, AD's, event staff,  parents, fans, and the Wingfoot Track Club for coming out to making this year's Swamp Relays another huge success.

 

2nd Arviniec McDonald          100M Dash              12.90  

3rd  Arviniec  McDonald         200M Dash              27.15

9th  Mataea Boyd                    200M Dash              28.24  

12th  Mataea  Boyd                  100M dash               13.40  

18th  Demya Gibson                100M Dash              13.69  

12th  Tyteyannah  Bailey          200M Dash             28.59  

18th Chyna Bacon                    400M Dash             1:11.64  

26th  Shanya Washington         400M Dash            1:15.50   

29th  Bre Etheridge                   400M Dash            1:19.33  

7th  Ernareeyah Harris               800M Run           2:45.90  

11th  Kayla Youngblood            800M Run            2:46.86  

8th Kayla Youngblood,               1600M Run         6:18.72     

13th  Kelsey  Davis                    800M Run            2:49.47  

15th  Valencia Baker                  800M Run            2:52.03  

9th Shanya Washington              1600M Run         6:21.35

13th Hannah  Boggan                1600M Run           6:32.41 

8th Aaliyah Sandiford                3200M Run         14:34.95      

11th Anne Lin                            3200M Run         15:17.43 

13th Mia Sandiford                     3200M Run         15:22.56

 9th Jordan Williams                   100M Hurdles      19.00    

11th Makayla Thomas                 100M Hurdles     19.27   

12th Destiny Boyd                      100M Hurdles     19.56  

10th Destiny Boyd                       300M Hurdles     54.90  

3rd  Ware County High School  'A'  4X100 Relay      51.13    

(Tyteyannah Bailey, Mataea Boyd,  Demya Gibson, Arviniec McDonald)

12th  Ware County High School  'C'  4X100 Relay                              54.85   

(Makayla Thomas, Aubrey Taylor, Jordan Williams, Rahneisha Stewart)             

14th  Ware County High School  'B'  4X100 Relay                              54.96 

 (Benai Everrett, Bre Etheridge,  Latreona Holmes, Chyna Bacon)

5th  Ware County High School  'A'   4X200 Relay        1:56.85    

  (Tyteyannah Bailey, Benai Everrett, Demya Gibson,  Makayla Thomas)

 

11th Ware County High School  'B'  4X200                      2:08.53    

   (Destiny Boyd, Ayanna Moody, Kattie Windham, Ziar Eliis)

2nd Ware County High School  'A'  4X400                      4:25.19    

 (Chyna Bacon, Demya   Gibson, Bre Etheridge, Shanya Washington)

8th Ware County High School  'C'    4X400                       4:33.24  

  (Ernareeyah Harris, Aubrey Taylor, Makayla Thomas, Valencia Baker)

10th Ware County High School  'B'  4X400                      4:35.14   

(Kelsey Davis, Benai  Everrett, Latreona  Holmes, Kayla Youngblood)

8th Hannah  Boggan         High Jump                              4-06.00   

12th Destiny Boyd            High Jump                              4-02.00 

12th Aubrey Taylor           High Jump                              4-02.00

4th Kayla Youngblood      Pole Vault                                6-06.00   

6th Hannah Boggan          Pole Vault                                6-00.00

2nd Tyteyannah Bailey     Long Jump                             17-01.25       

4th Arviniec McDonald   Long Jump                            16-03.50  

9th  Bre  Etheridge,          Triple Jump                           32-06.00 

14th  Latreona Holmes    Triple Jump                          29-09.00   

5th  Waynisha  Coleman  Shot Put                                34-08.75      

6th  Traveshia  Birden     Shot Put                               34-08.25   

3rd  Traveshia Birden       Discus                                   103-00   

10th  Waynisha Coleman  Discus                                   85-08

Other times RECORDED Exhibition

Geniya Rawls                            100M Dash              15.31   

Ziar Eliis                                    100M Dash              15.86  

Valencia Baker                           1600M Run          6:20.41   

Kattie Windham                         1600M Run          7:23.21   

Ayanna Moody                           1600M Run         7:25.25   

Heather Spivey                           1600M Run        7:25.39  

Chasity  Jones                             Shot Put             3