Ware Wrestlers Take Second Place

Ware Wrestlers Take Second Place

The Gator wrestling team placed 2nd out of 30 teams in the Rebel Invitational hosted by Effingham Co. HS.  The Gators placed 13 out of their 16 entries boasting 2 champions, 2 runners up, 3 third place finishers, 3 fourth place finishers, 2 fifth place finishers, and 1 sixth place finish.  The gators will be hosting Pierce Co. and Berrien Co. in the Gator Den on Tuesday 12/11/18. Wresting will begin at 5 pm. Complete team scores and individual placements are attached.

 

103 Ethan Frye 2nd place Record 2-1
  vs S Effingham (Jacob Galendez) Win Fall 3:45
  vs Glynn Academy (Aiden Bee) Win Fall 3:30
  vs Islands (Brayden Adams) Loss Dec 14-11
       
113 Anthony Phillips   Record 0-2
  vs Richmond Hill (Devin Wright) Loss Dec 18-11
  vs BC (Gabe Tvrdy) Loss Fall 1:50
       
120 Grayson Smith 5th place Record 3-2
  vs MCA (Chance Porch) Loss Fall 2:00
  vs GRV (Mario Garcia) Win Fall 1:34
  vs Effingham (Bryce Vanderhoek) Win Maj Dec 14-6
  vs Perry (Jadorrian Bass) Loss Dec 9-8
  vs Richmond Hill B (Jackson Crawford) Win Dec 7-6
       
126 Dustin Varnadore   Record 1-1
  vs Richmond Hill B (Isaac Barta) Win Fall 4:00
  vs Richmond Hill (Sean Lacy) Loss Dec 10-9
  vs Statesboro (Gabe Hardy) Loss Injury Default
       
132 Reese Poole Champion Record 3-0
  vs Richmond Hill B (Hensley Rutan) Win Fall 3:00
  vs Fitzgerald (Jarrett Young) Win Fall 40 sec
  vs Effingham (Hunter Holton) Win Tech Fall 17-2
       
138 Mosies Butler 3rd place Record 4-1
  vs GRV (Asam Campfield) Win Fall 17 sec
  vs Perry (Stuart Watt) Win Tech Fall 23-6
  vs Richmond Hill (Rick Shores) Loss Fall 5:50
  vs Per B (Chance Howard) Win Maj Dec 15-1
  vs Statesboro (Aaron Baynon) Win Tech Fall 17-1
       
145 Banner Thomas 5th place Record 5-2
  vs Sav (Amir Johns) Loss Fall 1:50
  vs S Effingham (Blake Malone) Win Fall 42 sec
  vs S Effingham B (Jai Tindall) Win Fall 1:53
  vs Sav (Amir Johns) Win Fall 3:37
  vs Ware B (JJ Rodriguez) Win Fall 4:50
  vs Perry ( Triston Theil) Loss Dec 9-3
  vs Islands (Ty Carter) Win Tech Fall 16-1
       
152 Kooper Thomas 3rd place Record 4-1
  vs Brantley (Bryce Thrift) Win Fall 56 sec
  vs New Hampstead (Cameron Myers) Win Dec 5-4
  vs Fitzgerald (Rico Ashley) Loss Dec 4-6
  vs Islands (Levi Luciani) Win Dec 6-5
  vs New Hampstead (Cameron Myers) Win Dec 13-6
       
160 Cannon White 4th place Record 4-2
  vs Fitzgerald (Quinnton McWell) Win Fall 1:20
  vs S Effingham (Gavin Anderson) Win Fall 2:24
  vs MCA (Will Daughtry) Win Fall 2:11
  vs BC (Jake Farthing) Loss Maj Dec 9-0
  vs Glynn Academy (Jacob Watson) Win Dec 5-2
  vs Islands (James Langenfield) Loss Fall 1:10
       
170 Conner White 2nd place Record 4-1
  vs GRV (Darrin Johnson) Win Fall 3:27
  vs Richmond Hil B (Jonathan Gerlach) Win Forfeit
  vs BE (Collin Rudolph) Win Fall 1:15
  vs Islands (Collin Parker) Win Fall 2:15
  vs Richmond Hill (Tate Evans) Loss Fall 3:04
       
182 Nick Felton 3rd place Record 4-1
  vs BC (John Dodd) Win Fall 3:58
  vs S Effingham (Payton Malone) Win Maj Dec 16-7
  vs Perry (Shashoni Williams) Loss Fall 3:00
  vs Islands (Garrett Shoemaker) Win Fall 2:00
  vs Statesboro (Deon Watson) Win Fall 1:12
       
195 Jesus Hernandez 4th place Record 3-2
  vs Richmond Hill (Thomas Crawford) Win Fall 52 sec
  vs Glynn Academy B (Isa Hardy) Win Fall 5:18
  vs Glynn Academy (Jaquarious Middlebrooks) Loss Fall 1:46
  vs Statesboro (Noah Brannen) Win Tech Fall 17-2
  vs S Effingham (Hunter Tindall) Loss Fall 5:27
       
220 Zay Taylor Champion Record 4-0
  vs New Hampstead (Jacobi Harris) Win Forfeit
  vs Bluffington (Xavier Dykstra) Win Fall 41 sec
  vs Richmond Hill (Nick Phifer) Win Fall 5:03
  vs Glynn Academy (Eugene Thomas) Win Fall 2:59
       
HW Izzy Smalls 4th place Record 5-2
  vs S Effingham (Austin Blaske) Loss OT Dec 9-7
  vs Savannah (Jeffrey Stevens) Win Fall 30 sec
  vs New Hampstead B (Elijah Lawton) Win Fall 3:00
  vs Richmond Hill B (Anthony Goulbourne) Win Fall 4:59
  vs Perry (Quintavious Kendrick) Win Fall 45 sec
  vs S Effingham (Austin Blaske) Win Fall 2:45
  vs Richmond Hill (Joe Fulile) Loss Fall 3:30
       
Ware B      
145 JJ Rodriguez   Record 2-2
  vs Perry (Triston Theil) Loss Fall 3:22
  vs GRV (Matthew Roberson) Win Fall 1:09
  vs Richmond Hill C (Max McKeen) Win Fall 3:45
  vs Ware (Banner Thomas) Loss Fall 4:50
       
160 Kobie Turner 6th place Record 3-3
  vs MCA B (Jack Smith) Win Fall 16 sec
  vs BC (Jake Farthing) Loss Fall 1:39
  vs Brantley (Dylan Holbrook) Win Maj Dec 12-4
  vs Richmond Hill C (Anthony Taylor) Win Fall 1:55
  vs Islands (James Lagenfield) Loss Fall 2:25
  vs Glynn Academy (Jacob Watson) Loss Fall 5:07

 

 

Team Scores
   
Rebel Invitational
   
12/7 and 12/8/18
   
place team points
1 Richmond Hill 283.5
2 Ware 262.5
3 Islands 168
4 Perry 142.5
5 S Effingham 134
6 Glynn Academy 119.5
7 Fitzgerald 113
8 Statesboro 112
9 Brantley 94
10 Benedictine 89
11 New Hampstead 80
12 Effingham 68
13 Bishop England 64
14 Richmond Hill B 60
15 MCA 48
16 Effingham B 34
17 S Effingham B 33
18 Glynn Academy B 30
19 Richmond Hill C 25
20 Groves 22
21 Ware B 21
22 Benedictine B 20
23 Bloughton 17
24 Perry B 17
24 Savannah Christian 11
26 Brantley B 3
27 Bathesda 0
28 MCA B 0
28 New Hampstead B 0

 

This story sponsored by our friends at Gibson Animal Clinic: