Cross Country Teams Fare Well on the Road

Cross Country Teams Fare Well on the Road

The Ware County Gator cross country teams competed in Rincon GA Thursday at the New Ebenezer Retreat center hosted by South Effingham HS.  This course is challenging with several hills and many obstacles that runners must navigate.  This will be the site of the 2018 region 2 AAAAA meet on Wed. Oct. 24th.  The Girls raced first at 4:00 pm and finished 6th out of the 10 teams that competed scoring 118 team points.  The top 5 varsity runners for the Lady Gators were Bailey Moore (so.) finishing 15th with a time of 24:17, Eason Bennett (fr.) finishing 16th with a time of 24:18, Maree Harris (sr.) finishing 18th with a time of 24:33, Aaliyah Sandiford (jr.) finishing 25th with a time of 25:18, and Anne Lin (jr.) finishing 44th with a time of 27:31.  The boys finished 9th out of 10 with a score of 229 points.  The top 5 boys included Byron McKelvin (jr.) finishing 7th with a time of 17:54, Bruce Altman (jr.) finishing 36th with a time of 20:11, Timothy Musgrove (fr.) finishing 53rd with a time of 21:26, Josh Troupe (so.) finishing 64th with a time of 22:23, and Dylan Capps (so.) finishing 69th with a time of 22:40.  The Gators will be running at Camp Patten in Lanier Co. next Thursday.  The first race begins at 4:30.  Team scores and individual times of all Ware Co. runners are listed below:

 

 

Race Results 9/13/18

   

Team scores

   

Boys

   

Team 

Place

Score

South Effingham

1

39

Savannah Christian

2

74

Wayne

3

100

Camden

4

112

Brunswick

5

149

Statesboro

6

151

Effingham

7

189

Bradwell

8

229

Ware

9

229

Habersham

10

292

     

Girls

   

Team

Place

Score

Savannah Christian

1

63

South Effingham

2

65

Camden

3

98

Effingham

4

106

Bradwell

5

111

Ware

6

118

Brunswick

7

188

Wayne

8

259

Statesboro

9

286

David Emanuel Academy

10

NS

 

Girls individual times 9/13/18

 

 

Last Name

First Name

Gr.

13-Sep

1

Moore

Bailey

10

24:17:00

2

Bennett

Eason

9

24:18:00

3

Harris

Emareeyah

12

24:33:00

4

Sandiford

Aaliyah

11

25:18:00

5

Lin

Anne

11

27:31:00

6

Sandiford

Mia

11

27:50:00

7

Davenport

Gabrielle

10

30:24:00

8

Luna-Cruz

Bianca

12

31:47:00

9

Moore

Kendall

10

31:51:00

10

Griffis

Ashleigh

10

34:34:00

11

Kay

Jakaria

12

36:28:00

12

Jones

Madeline

12

DNR

13

Sharpe

Olivia

10

DNR

 

Boys Individual Scores 9/13/18

 

 

Last Name

First Name

Gr.

13-Sep

1

Mckelvin

Byron

11

17:54

2

Altman

Bruce

11

20:11

3

Musgrove

Timothy

9

21:26

4

Troupe

Josh

10

22:23

5

Capps

Dylan

10

22:40

6

Crawford

Caleb

11

23:12

7

Hale

Nathan

11

23:43

8

Anderson

Brock

11

23:44

9

Carradine

Dexter

10

24:39:00

10

Robertson

Joe

11

24:42:00

11

Thomas

Kooper

11

24:46:00

12

Hernandez

Jesus

11

25:13:00

13

Butler

X-Zavious

10

25:17:00

14

Solomon

Davion

10

25:30:00

15

Smoak

Evan

11

25:37:00

16

Thomas

Banner

10

25:38:00

17

Smith

Grayson

10

25:47:00

18

Barnes

Joe

10

25:48:00

19

Greer

Tristan

9

25:54:00

20

Sandiford

Mark

10

26:24:00

21

Aspinwall

Jordan

10

35:00:00

22

Lockey

Ernique

12

36:00:00

23

Woodard

Mattox

10

37:37:00

24

Wimberly

Enoch

10

DNF

25

Turner

Kobie

11

DNR

26

Frye

Ethan

11

DNR

27

Santana

Enrique

12

DNR

28

Rios

Carson

10

DNR

29

Carter

Dedrick

10

DNR

 

 

This story sponsored by our friends at Gibson Animal Clinic: