Ware Places Fifth in Cross Country Meet

Ware Places Fifth in Cross Country Meet

The Gators hosted 10 team Thursday including Atkinson C., Coffee Co., Brantley Co., Pierce Co., Bacon Co., Citizens Christian Academy, Liberty Co., Echols Co., and Long Co.  The Gators placed 5th out of these 10 teams running without 3 of their top 7 runners.  The seniors who were honored Thursday were Maree Harris, Ernique Lockey, Jakaria Kay, and Bianca Luna-Cruz.  Finishing top 5 for the boys were Byron McKelvin (jr.) winning the race with a time of 17:02 (PR), Bruce Altman (jr.) placing 6th with a time of 18:36, Josh Troupe (so.) placing 22nd with a time of 20:17, Dylan Capps (so.) placing 61st with a time of 22:35, and X-Zavious Butler (so.) placing 62nd with a time of 22:36.  There were over 145 boys running in the Boys race.  The Girls race was cancelled due to weather. The Gators are scheduled to run at Webster's Christmas Tree Farm in Darien Ga next Thursday hosted by MCA.  The first race will begin at 4:30. Team scores and times are listed below.

 

 

Team Scores - @ Ware Co. 9/27/18

 
 

BOYS

     
 

Team    

Score

   

1

Atkinson

41

   

2

Coffee

72

   

3

Brantley

94

   

4

Pierce

99

   

5

Ware

152

   

6

Bacon

171

   

7

Citizens C.A.

176

   

8

Liberty

247

   

9

Echols

429

   

10

Long

450

   
         

Boys times

     

 

Last Name

First Name

Gr.

27-Sep

1

Mckelvin

Byron

11

17:02

2

Altman

Bruce

11

18:36

3

Troupe

Josh

10

20:17

4

Capps

Dylan

10

22:35

5

Butler

X-Zavious

10

22:36

6

Crawford

Caleb

11

22:47

7

Hernandez

Jesus

11

23:02

8

Carradine

Dexter

10

23:06

9

Thomas

Banner

10

23:06

10

Robertson

Joe

11

23:42

11

Smith

Grayson

10

23:59

12

Anderson

Brock

11

24:14:00

13

Smoak

Evan

11

24:18:00

14

Solomon

Davion

10

24:37:00

15

Sandiford

Mark

10

24:56:00

16

Greer

Tristan

9

24:57:00

17

Barnes

Joe

10

25:08:00

18

Thomas

Kooper

11

27:32:00

19

Wimberly

Enoch

10

31:10:00

20

Turner

Kobie

11

31:18:00

21

Aspinwall

Jordan

10

32:12:00

22

Musgrove

Timothy

9

DNR

23

Hale

Nathan

11

DNR

24

Frye

Ethan

11

DNR

25

Santana

Enrique

12

DNR

26

Rios

Carson

10

DNR

27

Carter

Dedrick

10

DNR

28

Woodard

Mattox

10

N/A

29

Lockey

Ernique

12

N/A




 

 

This story sponsored by our newest financial partner, Southeastern Credit Union. Contact Berry Tanner for information. btanner@southeasterncu.com or call 912-809-3572 or 912-281-8696