Cross Country Teams Compete at Wayne

Cross Country Teams Compete at Wayne

The Gators competed at Wayne Co. HS on Thursday 10/4/18 against 13 teams.  The boys team placed 8th out of 13 and the girls team placed 5th out of 13 teams competing.  The girls had an exceptional day with 4 of the top 5 runners setting a PR (personal record).  Placing in the top 5 for the girls were Bailey Moore (so.) placing 9th with a time of 23:06, Aalyiah Sandiford (jr.) placing 25th with a time of 23:55, Eason Bennett (fr.) placing 26th with a time of 23:57, Maree Harris (sr.) finishing 32nd with a time of 25:04, and Anne Lin (jr.) placing 48th with a time of 26:05.  The top 5 boys runners were Byron McKelvin (jr.) placing 4th with a time of 17:37, Bruce Altman (jr.) placing 45th with a  time of 20:09, Timothy Musgrove (fr.) placing 48th with a time of 20:27, Josh Troupe (so.) placing 67th with a time of 21:14, and Ethan Frye (jr.) placing 69th with a time of 21:17. 

The Varsity Gators will travel to Albany on Saturday 10/13/18 to compete in the Westover Invitational.  The first race begins at 9:00 am.  Team scores and individual times are listed below:

Caleb, Dylan and Ethan

 

Timothy Musgrove

 

 

Boys Team Scores - 10/4/18

   
         

Place

Team

Score

   

1

Camden

59

   

2

Wayne

72

   

3

Savannah Arts

76

   

4

Savannah Christian

93

   

5

Bradwell

117

   

6

Coffee

129

   

7

Savannah Country Day

209

   

8

Ware

233

   

9

Woodville (Tomkins)

268

   

10

Pierce

283

   

11

Long

408

   

12

New Hampstead

N/S

   

13

Liberty

N/A

   
         
 

Girls Team Scores - 10/4/18

   
         

Place

Team

Score

   

1

Savannah Christian

47

   

2

Savannah Arts

77

   

3

Bradwell

117

   

4

Camden

122

   

5

Ware

140

   

6

Coffee

150

   

7

Pierce

207

   

8

Savannah Country Day

237

   

9

Long

307

   

10

Woodville (Tomkins)

316

   

11

Liberty

363

   

12

Wayne

N/S

   

13

New Hampstead

N/S

   
         

Boys Times 10/4/18

     

 

Last Name

First Name

Gr.

4-Oct

1

Mckelvin

Byron

11

17:37

2

Altman

Bruce

11

20:09

3

Musgrove

Timothy

9

20:27

4

Troupe

Josh

10

21:14

5

Frye

Ethan

11

21:17

6

Capps

Dylan

10

21:58

7

Crawford

Caleb

11

22:01

8

Butler

X-Zavious

10

22:29

9

Smith

Grayson

10

23:27

10

Anderson

Brock

11

23:43

11

Thomas

Kooper

11

23:49

12

Greer

Tristan

9

23:51

13

Barnes

Joe

10

23:56

14

Solomon

Davion

10

24:01:00

15

Thomas

Banner

10

24:10:00

16

Carradine

Dexter

10

24:12:00

17

Robertson

Joe

11

24:18:00

18

Smoak

Evan

11

24:32:00

19

Sandiford

Mark

10

24:37:00

20

Hernandez

Jesus

11

26:22:00

21

Wimberly

Enoch

10

28:00:00

22

Turner

Kobie

11

30:31:00

23

Lockey

Ernique

12

31:33:00

24

Woodard

Mattox

10

31:34:00

25

Aspinwall

Jordan

10

DNR

26

Hale

Nathan

11

DNR

27

Santana

Enrique

12

DNR

28

Rios

Carson

10

DNR

29

Carter

Dedrick

10

DNR

         

Girls Times 10/4/18

     

 

Last Name

First Name

Gr.

4-Oct

1

Moore

Bailey

10

23:06

2

Sandiford

Aaliyah

11

23:55

3

Bennett

Eason

9

23:57

4

Harris

Emareeyah

12

25:04:00

5

Lin

Anne

11

26:05:00

6

Sandiford

Mia

11

26:40:00

7

Moore

Kendall

10

28:51:00

8

Davenport

Gabrielle

10

29:44:00

9

Luna-Cruz

Bianca

12

30:45:00

10

Griffis

Ashleigh

10

31:22:00

11

Kay

Jakaria

12

32:31:00

12

Jones

Madeline

12

DNR

13

Sharpe

Olivia

10

DNR

 

 

PrimeSouth Bank has been a charter sponsor of our Athletic Website since it's birth. Thank you PrimeSouth Bank. Go Gators!