Boys and Girls Cross Country Teams Take First Place

Boys and Girls Cross Country Teams Take First Place

The Gators travelled to Tifton Saturday to race in the Panther Prowl hosted by TiftArea Academy.  The Gator Girls competed well placing first out of 6 teams in the run. There were 27 girls running in the Varsity race.  The top 5 Girls were Evie Brown (fr) placing 1st with a time of 24:19, Selina Ocadiz (fr) placing 3rd with a time of 24:49, Mia Sandiford (sr) placing 4th with a time of 24:53, Aaliyah Sandiford (sr) placing 5th with a time of 24:53, and Anne Lin (sr) placing 9th with a time of 28:12.  The Gator boys also competed well placing 1st out of 6 teams.  There were 33 boys in the Varsity race.  The top 5 Gator Boys were Ethan Frye (sr) placing 1st with a time of 19:19, Byron McKelvin (sr) placing 2nd with a time of 19:39, Colin Brown (fr) placing 3td with a time of 20:05, Josh Troupe (jr) placing 6th with a time of 21:08, and Xzavious Butler (jr) placing 7th with a time of 21:15. 

The Gators will be travelling to SE Bulloch Tuesday to run in the 7th mile farm run hosted by SE Bulloch HS.  The first race will begin at 4 PM. Individual results are attached.

TEAM RESULTS: VARSITY BOYS

 

 1. 19 Ware County High School ( 20:17.59 1:41:27.98 1:55.47)

=======================================================

 1 1 Ethan Frye 19:19.55

 2 2 Byron McKelvin 19:39.73

 3 3 Colin Brown 20:05.38

 4 6 Johs Troupe 21:08.30

 5 7 Xavious Butler 21:15.02

 6 ( 9) Dakota Walker 21:25.87

 7 ( 10) Landon Hendrix 21:49.27

 

 2. 40 Fitzgerald ( 21:37.70 1:48:08.51 3:43.81)

=======================================================

 1 4 Andrew King 20:05.45

 2 5 Josue Garcia 20:13.15

 3 8 Abisai Vasquez 21:20.15

 4 11 Henry Hernandez 22:40.50

 5 12 Clint Wixson 23:49.26

 6 ( 16) Dakota Elrod 24:27.20

 7 ( 18) Cameron Shelton 25:06.22

 

 3. 78 Tift Area Academy ( 24:41.68 2:03:28.40 2:15.06)

=======================================================

 1 13 Reed Turner 24:05.20

 2 14 Ty Cowan 24:15.05

 3 15 Colson Stewart 24:15.87

 4 17 Marshall Corkern 24:32.02

 5 19 Jon-Luke Owen 26:20.26

 6 ( 20) Holt Dixon 27:34.31

 7 ( 21) Rhett Reed 29:49.89


Incomplete Teams:

 

Brookwood School 

 Nic Kadel, Zachary Counts

 

Westwood Schools 

 Caden Godwin, Walt Cochran, Cole Pollock

 

TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS

 

 1. 22 Ware County High School ( 25:25.86 2:07:09.32 3:52.88)

=======================================================

 1 1 Evie Brown 24:19.74

 2 3 Selina Ocadiz 24:49.38

 3 4 Mia Sandiford 24:53.77

 4 5 Aaliyah Sandiford 24:53.81

 5 9 Anne Lin 28:12.62

 6 ( 10) Kendall Moore 28:14.21

 7 ( 15) Brittany Newman 34:13.29

 

 2. 52 Tift Area Academy ( 29:26.58 2:27:12.94 6:39.19)

=======================================================

 1 6 Caroline Barksdale 26:05.65

 2 7 Ann Catherine Walker 27:18.09

 3 12 Jolee Paulk 29:40.67

 4 13 Whitney Hancock 31:23.69

 5 14 Lily Rodgers 32:44.84

 

 3. 54 Brookwood School ( 31:38.02 2:38:10.11 15:21.82)

=======================================================

 1 2 Isabella Grayson 24:26.47

 2 8 Mary Claire Chapman 28:08.36

 3 11 Peggy Boltja 28:23.36

 4 16 Dana Pollock 37:23.63

 5 17 Vivian Newman 39:48.29

 6 ( 18) Lilly Jackson 41:50.43

 

Incomplete Teams:

 Crisp Academy 

 Allie Brown

 

Westwood Schools 

 Caitlin Santiago, Savanna Hadley, Lily Hay

 Fitzgerald 

 Zenovia Ellis, Gail Thames, Halle Bynum, Karen Vazques 

Southwest Georgia Homeschool 

 Rebekah Willard

 

2019 Ware Co Cross Country times
                           
Girls                            
                             
Place Last name First name grade 16-Aug 22-Aug 31-Aug 12-Sep 19-Sep 25-Sep 5-Oct 8-Oct 16-Oct Region State
1 Brown Evie 9 27:18 26:52 24:57 24:52 25:20 25:56 24:19        
2 Ocadiz Selina 12 27:29 26:58 25:03 25:54 26:24 26:40 24:49        
3 Sandiford Mia 9 27:28 27:12 DNR DNF 26:11 25:39 24:53        
4 Sandiford Aaliyah 12 DNR DNR DNR 24:30 26:00 DNF 24:54        
5 Lin Anne 12 30:19 29:36 29:00 28:08 28:41 27:47 28:12        
6 Moore Kendall 11 31:41 34:07 29:35 29:43 30:15 30:19 28:14        
7 Newman Brittany 11 30:01 31:17 31:30 30:01 32:00 30:21 34:13        
8 Lee Cailin 9 38:41 DNR DNR DNR DNR 35:28 DNR        
9 Johnson Nyealia 12 39:12 36:18 DNR 32:58 33:31 35:38 DNR        
10 Cox Lizzy 10 39:16 38:50 39:04 36:53 36:34 38:10 DNR        
11 Moore Bailey 11 26:05 25:18 24:20 27:20 DNR DNR DNR        
12 Griffis Ashleigh 11 DNR 36:16 36:21 DNR DNR DNR DNR        

 

2019 Ware Co Cross Country times
         
DNR = Did Not Run
 
JV on 8/31 was 1.8 miles
           
Boys          
DNF = Did Not Finish
               
                             
Place Last name First name grade 16-Aug 22-Aug 31-Aug 12-Sep 19-Sep 25-Sep 5-Oct 8-Oct 16-Oct Region State
1 Frye Ethan 12 18:43 18:24 18:56 18:03 18:40 18:20 19:19        
2 McKelvin Byron 12 19:01 19:20 DNR 18:34 19:19 DNR 19:39        
3 Brown Colin 9 DNR 21:19 20:35 20:39 20:52 19:46 20:05        
4 Troupe Josh 11 22:03 22:26 DNR 20:30 22:08 21:15 21:08        
5 Butler Xzavius 11 DNR 21:56 21:35 21:09 21:46 21:29 21:15        
6 Walker Dakota 12 DNR 22:04 21:49 20:51 21:27 21:30 21:25        
7 Hendrix Landon 9 22:19 22:15 21:11 20:42 22:48 21:24 21:49        
8 Musgrove Timothy 10 21:01 21:31 22:35 20:37 22:59 22:36 22:34        
9 Altman Bruce 12 24:04 24:37 DNR 21:25 23:19 22:49 DNR        
10 Rios Joshua (Carson) 11 25:30 23:29 23:51 22:14 22:57 23:29 DNR        
11 McKelvin Kevon 12 DNR DNR DNR 22:28 23:00 23:37 DNR        
12 Smoak Evan 12 24:09 26:26 25:45 23:18 24:21 23:50 DNR        
13 Capps Dylan 11 23:01 DNR 23:15 22:33 22:56 23:51 DNR        
14 Smith Micah 10 27:16 34:23 DNR 23:14 25:21 25:06 DNR        
15 Callahan Jojo 10 24:47 26:47 24:59 23:24 24:40 25:09 DNR        
16 Robertson John 9 26:34 DNR JV15:47 24:13 26:03 25:25 DNR        
17 Hernandez Jose 12 31:03 27:32 JV16:58 25:43 26:58 25:42 DNR        
18 Anderson Brock 12 25:50 26:40 DNR 23:46 24:29 26:19 DNR        
19 Barnes Joe 11 36:30 DNR JV18:11 28:05 30:47 30:11 DNR        
20 Turner Kobie 12 DNR 39:19 JV21:59 33:25 36:11 31:07 DNR        
21 Thomas Banner 11 DNR 31:31 DNR DNR DNR 32:04 DNR        
22 Crawford Paul 11 DNF 36:27 JV18:44 DNR 32:01 33:34 DNR        
23 Wimberley Enoch 11 38:26 39:58 JV22:14 DNR 36:29 37:50 DNR        
24 Dixon Jackson 12 26:59 24:45 DNR 23:30 25:55 DNR DNR        
25 Crawford Caleb 12 DNR DNR DNR 25:14 30:20 DNR DNR        
26 Smith Grayson 11 DNR 39:03 DNR DNR DNR DNR DNR